Elérkezett a legmegfelelőbb évszak arra, hogy kertünket fákkal és cserjékkel díszítsük.
Bár tavasztól őszig szinte bármikor lehetőség van a fák és cserjék ültetésére, mégis még ősszel is oly sok esély van a sikertelen telepítésre, nemhogy olyan évszakokban, amikor fokozottabban oda kellene figyelni a fagy, esetleg a túl sok napsütés, vagy a túl kevés csapadék okozta károk elkerülésére. Persze, mint mindenben, itt is lehet kivétel, például a fagyra nagyon érzékeny növényeket, főként fagyzugos területeken érdemesebb tavasszal kiültetni. De általánosságban elmondható, hogy az őszi telepítéskor – amikor még a talaj elég meleg - a gyökérnek még van ideje megerősödni tavaszig, amikor a növény már a lombkoronára dolgozik, illetve a téli vízutánpótlása az új hajszálgyökerei által biztosítva lesz.
Ha már meglévő növényeket szeretnénk kicserélni, néhány apróságra illik odafigyelni. Először is, a kivágandó fának először az ágait fűrészeljük le, majd a törzset kb. 1 méteres magasságban vágjuk el. Ássuk meg a gyökerét, méghozzá minél nagyobb körben, és a főbb gyökereket megkeresve vágjunk ki belőlük egy-egy kb. 10-15cm-es darabot. Ezek után könnyebb lesz a gyökérzetet kimozgatni a földből, a magasabb törzs segít, hogy kisebb erőfeszítéssel tudjuk ezt megtenni. Amennyire csak lehet, távolítsunk el minden gyökérdarabot a földből, a későbbi gombásodás elkerülése érdekében.
Másodszor, pedig lehetőleg ne tegyünk ugyanolyan fajtát a kivett helyére, fokozottan igaz ez a gyümölcsfák esetében. Emlékezzünk csak iskolai tanulmányainkból a vetésforgó fogalmára. Egy – egy növény ugyanarra a helyre vetése bizonyos tápanyagokból hiányt okoz a földben. Éppen ezért, ha már ki kell vennünk 1 fát a helyéről, és alkalmunk nyílik újak telepítésére, akkor akár figyelembe is vehetjük a fent említetteket.
Érdemes a növényeket már a tavasz- nyár folyamán kiválasztani, hiszen akkor láthatjuk őket teljes pompájukban, akkor tudjuk leginkább eldönteni, mely növények illenek leginkább a kertünkbe, illetve, hogy pontosan hová is illenek. Hiszen az új telepítésnél a növények már „kopáran” kerülnek a földbe.
A fiatal növények esetében jó, ha gondot fordítunk a fagyvédelemre, az új beültetések esetén- akár fiatal, akár korosabb növényről van szó - pedig a támasztékra.
Telepítésnél a következőkre érdemes odafigyelni:
Előző években telepített fás és bokros növények estében az őszi gondozás kevésbe bonyolult feladat.
Mint olvashatják, nem is annyira egyszerű dolog a fáink, cserjéink gondozása, ápolása ebben az időszakban, hiszen, ha ilyenkor valamit elrontunk, azt egész következő szezonban látni és bánni fogjuk.
Éppen ezért, ajánlott szakembert keresni erre a feladatra, nem hiába oktatják a kertészmérnökséget egyetemeken, főiskolákon. Kell a biztos tudás, hogy megőrizzük növényeink egészségét és kertünk szépségét!
Olvasson szolgáltatásinkról, kattintson ide: Szolgáltatásaink - Kertfenntartás
Tekintse meg az általunk készített kerteket, kattintson ide: Galéria - Kertfenntartás
Forrás:
awtreecare.co.uk, encrypted-tbn0.gstatic.com